Governors

FGB 2014-15

The governing body is made up of fourteen volunteers who are either elected or appointed to represent the views of the community. Governors meet regularly to help the school fulfil its Mission. We do this by getting to know the school, reviewing policies, regulating admissions, planning building work, reading reports and statistics to make sure the school is meeting the needs of all children and monitoring the finance to ensure we have the best value for money possible.

The governors are accountable to parents and we do this by meeting annually with parents at a formal meeting, but are always pleased to listen to parents’ views and concerns throughout the year.

Name of Governor

Category of Governor

Appointed Date

Expiry Date

Responsibility

Office

Business or Pecuniary Interest

Governor role in another school

MR PAUL BAKER

 

 

Foundation

(Appointed by the Bishop)

06/11/17

05/11/2021

Pre-School Committee

 

 

Chair of Governors at Portsdown Primary

MRS NATALIE BENTON

Co-opted

(Appointed by FGB)

29/11/2016

28/11/2020

Buildings & Finance Committee

 

 

None

 

None

MRS CATHERINE DAVIS

Foundation

(Appointed by the Bishop)

01/09/2017

31/08/2021

Curriculum Committee

Admissions Committee

Staff Appeals Panel

Pupil Appeals Panel

Chair of Curriculum & Admissions Committee

Special Needs Governor

RE   Governor

Vice Chair

 

None

 

 

 

None

MR TONY DOVE

HCC Local Authority

 

26/09/2017

25/09/2021

Personnel Committee

Pre-School Committee

Pay Review Panel

LA Governor

None

 

None

MRS SUE ESSEX

Foundation

(Appointed by the Bishop)

22/11/2015

21/11/2019

Personnel Committee

Pay Review Panel

Buildings & Finance Committee

Chair of Governing Body

Health and Safety Governor

Safer Recruitment

 

None

 

 

None

MR COLIN FLANAGAN

Staff (HT)

01/01/2011

 

 

Admissions Committee

Curriculum Committee

Buildings & Finance Committee

Personnel Committee

Pre-School Committee

Pay Review Panel

 

Head Teacher

Mrs Flanagan is the school’s SENCO

 

 

 

None

FATHER GERARD FLYNN

Foundation

(Appointed by the Bishop)

16/02/2016

15/02/2020

Curriculum Committee

Personnel Committee

Admissions Panel

Pastoral

None

 

 

None

MRS REBECCA HILL

Staff

24/01/17

23/01/2021

Curriculum Committee

 

None

None

MR EDDIE MCCANN

 

Parent

(Appointed by Parents/FGB)

08/01/2018

07/01/2022

 

 

Mrs McCann works in the school office

None

MRS STELLA PRATT

Foundation

(Appointed by the Bishop)

 

28/03/2014

27/03/2018

 

Curriculum Committee

Admissions Committee

Pupil Appeals Panel

Safeguarding Governor

Consultative Forum Governor

 

None

 

None

MR DENNIS REDDING

Foundation

(Appointed by the Bishop)

01/09/2017

31/08/2021

Buildings & Finance Committee

Curriculum Committee

Pre-School Committee

Staff Discipline Panel

Pay Review Panel

Head Teacher Review Panel

 

 

 

 

None

 

 

 

None

MR JEFF SENDALL

Co-opted

02/03/2017

01/03/2021

Curriculum Committee

Deputy Head

None

None

MRS SARAH SHAW

 

Foundation (Appointed by the Bishop)

06/11/2017

05/11/2021

 

 

 

None

FATHER MARK WHITING

Foundation

(Appointed by the Bishop)

26/06/2017

25/06/2021

Head Teacher Review Panel

Pastoral

None

None

 

MR ANDY WRIGHT

 

Parent

(Appointed by Parents/FGB)

 

23/05/2014

 

22/05/2018

 

 

Buildings and Finance Committee

Pupil Appeals Committee

 

Pupil Premium Champion

 

None

 

None

 

To be filled

Co-opted

 

 

 

 

 

 

To be filled

Foundation